V Poděbradech se park zalévá pitnou vodou.

49 3 full

Úmorné vedro, sucho.

V uších mi pořád zní prohlášení radního inženýra Lukavce při obchůzce Žižkovem, kde se mimo jiné jednalo i o vybudování dešťové kanalizace v ulici Revoluční a dalších ulicích, která by svedla všechnu srážkovou vodu do Labe:

"Ta roura tam prostě bude, i když v ní nic nepoteče!"

Jakoby svým prohlášením rozhněval vládce bouří a deště Peruna, a ten pak svou sekerou sekal všude jinde, než u nás. I Mokoš, vládkyně země, dárkyně vlhké úrodné země se k nám otočila zády.

Pomalu ubývá podzemní voda a vysychají řeky. Úmorné vedro pálí vegetaci. Stromy vadnou, shazují listí. Pod smrky a borovicemi se objevuje suché jehličí. Zelené plochy s trávníky jsou žluté a místo trávy roste všude jen nepřítel plevel.

Jen park září barvami. Ano, park je naše chlouba a proto si zaslouží péči. Každou noc je proto zavlažován. Od nočních 23:30 hodin do ranních 6:30 stříká po parku velké množství trysek vodu. Problém je ale v tom, že se jedná o vodu pitnou.

Určitě by bylo hospodárnější a především ekologičtější používat vodu labskou. Voda se pomalu stává strategickou komoditou. Luxus jménem H2O. Časy zalévání zahrádek a parků pitnou vodou pomalu končí.

V současné době existuje již tak dokonalé čištění, že obavy z ucpávání trysek jsou jen výmluvou, jak nic nedělat.

A co se zamyslet nad vybudováním nádrže, kam by byla svedena dešťová voda ze střech domů stojících u kolonády a ta by pak byla využívána k zalévání parku? Určitě smysluplnější investice, než odvádění dešťové vody do Labe.

Co říkáte?

       index video